AIESEC (projekt 2009-2013)

AIESEC to organizacja, której głównym założeniem jest zwiększanie zrozumienia kulturowego i współpracy międzynarodowej poprzez program wymiany praktyk. Organizacja ta, obecna w 107 krajach świata, a licząca 50 000 członków, jest największą organizacją pozarządową prowadzoną przez studentów. Główna działalność opiera się na umożliwieniu młodym ludziom rozwoju 5 kompetencji: przedsiębiorczości, odpowiedzialności społecznej, inteligencji emocjonalnej, umiejętności pracy w 2globalnym środowisku oraz aktywnego uczenia się.

Dzięki działalności AIESEC wielu młodych ludzi ma możliwość bliższego poznania kultury, obyczajów i tradycji krajów z których pochodzą praktykanci uczestniczący w projekcie Enter Your Future.

Tak oto nasza szkoła zdecydowała się wziąć w tym udział, a tym samym dać niepowtarzalną szansę naszej młodzieży na poznanie wielu znakomitych i wyjątkowych osób z różnych stron świata.

12-13 październik 2009

I warsztaty ze Stevenem Lin z Tajwanu, w których to uczestniczyło  prawie 60 uczniów naszej szkoły. Podczas jego zajęć 3uczniowie mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę merytoryczną w zakresie przedsiębiorczości, ale także poznać kulturę tak egzotycznego przecież dla nas kraju. Początkowe onieśmielenie ze strony młodzieży zostało szybko zastąpione przez ciekawość, co niewątpliwie mobilizowało do przełamania bariery językowej. Dla wielu osób był to być może pierwszy kontakt z obcokrajowcem, kiedy to musieli polegać wyłącznie na swoim angielskim, ku zadowoleniu nauczycieli tegoż przedmiotu – wreszcie nie trzeba było przekonywać, że warto uczyć się języków obcych nie tylko po to, żeby zdać maturę. Choć oczywiście większość i tak była tego świadoma.

 4

To, że warsztaty okazały się niesamowitym doświadczeniem i przeżyciem dla naszych Matejkowiczów, świadczy fakt, iż zaledwie miesiąc później zorganizowaliśmy kolejne spotkanie z zagranicznymi gośćmi.

 

listopad 2009 II edycja warsztatów. Tym razem powitaliśmy Julię i Tatianę z Ukrainy, energiczne i doskonale zorganizowane studentki. Po wstępnie
wprowadzającym uczniów w zakamarki malowniczej Ukrainy, poruszono główne 5zagadnienia.: Edukacja globalna, prawa człowieka, emocje czy też globalizacja, nie należą do łatwych, zwłaszcza, kiedy omawiane są w języku obcym, a mimo to dziewczynom udało się zaangażować wszystkich uczestników. Uczniowie pracowali indywidualnie i w grupach, a efekty ich pracy np. w postaci krótkich scenek rodzajowych, były demonstrowane i wspólnie omawiane.

24-28 wrzesień 2012.

III edycja projektu Enter Your Future. Naszymi gośćmi były dwie studentki: Cathy Zhang z Chin, której oryginalne imię to Xinyuan oraz Tamuna Tchurkveidze z Gruzji. Dziewczyny przeprowadziły pięciodniowe warsztaty, dzięki którym uczniowie poznali w pigułce tradycje i kulturę, panujące w ich krajach, ale mieli również możliwość nauczenia się ich tradycyjnych tańców. Trzeba przyznać, że studentki okazały się prawdziwymi ambasadorkami swoich krajów… Sala pękała w szwach, ponieważ zajęcia cieszyły się ogromną popularnością w naszej szkole.6

Spotkanie przedłużało się nawet do popołudnia, ponieważ grupka Matejkowiczów chciała również osobiście pokazać dziewczynom to, co warto zobaczyć w Siemianowicach i okolicy. Mała różnica wieku na pewno była pomocna w nawiązaniu przyjaźni.

I to właśnie jest istotą całego projektu… dużo wiedzy, możliwość sprawdzenia znajomości języka angielskiego, ale przede wszystkim niezapomniane doświadczenia i przyjaźnie na długie lata.

29 września – 6 października 20137

Zgodnie z zapowiedzią nadeszła IV edycja projektu prowadzonego wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Tym razem zawitało do nas dwoje przesympatycznych i pełnych entuzjazmu praktykantów Georgina Qirjiollari, która przyjechała aż z Albanii oraz Gabriel Armean z Gruzji.  Jak to zwykle u nas bywa, chętnych  do uczestnictwa w zajęciach nie brakowało. Oprócz stałych elementów prezentacji przybliżających kulturę krajów naszych gości, uczniowie dyskutowali również na tematy takie jak systemy edukacji oraz problemy społeczne w poszczególnych państwach. Nasi praktykanci byli osobami o wszechstronnych zainteresowaniach (fotografia, podróżowanie nauka języków obcych), a jak wszyscy wiemy wspólne pasje też jednoczą ludzi 😉

_15B8134 _15B8145

Ciąg dalszy nastąpi…,,

Skip to content