Wymiana młodzieży

wymianaHattingen, położonym niedaleko Duisburga w Północnej Nadrenii-Westfalii została nawiązana wiele lat temu. W jej ramach niemal rok w rok odbywa się wymiana młodzieży z obu szkół. Wszystko zaczeło się, gdy jedna z naszych ówczesnych uczennic, Gabrysia Jastrzębska, dowiedziała się, że szkoła niemiecka poszukuje szkoły w Polsce na prowadzenie wymiany młodzieży i zgłosiła się z tą sprawą do ówczesnego dyrektora szkoły Michała Zegadły. W 1990 roku pierwsze delegacja z Matejki pojechała do Hattingen i tak to się zaczęło.

Hattingen ma wiele wspólnego z Siemianowicami. Do niedawna jego mieszkańcy utrzymywali się głównie z górnictwa i hutnictwa. Dziś kopalń już tam nie ma od wielu lat, a niektóre zostały przekształcone w muzea.

Samo gimnazjum mieści się przy Waldstraβe, co w języku niemieckim znaczy tyle co „ulica Leśna”. Tymczasem właśnie przy ulicy Leśnej mieści się nasze liceum.

Wymianę z niemiecką szkołą ciepło wspomina wielu naszych uczniów i uważa Hattingen za naprawdę piękne miasteczko z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Przyjeżdżającą do Polski młodzież niemiecka zwiedza m.in. Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.wymiana1

W całej wymianie chodzi przede wszystkim o przełamywanie barier, wzajemnych uprzedzeń, stereotypów. Nierzadko podczas takich wyjazdów do nawiązywania przyjaźni. Zdarza się, że później młodzież wzajemnie zaprasza się na wakacje i koresponduje ze sobą.

Wymiana uczniów odbywa się co roku. Do roku 2012, uczestniczyło w niej  ponad  230 uczniów pod opieką: mgr Elżbiety Hermy, mgr Grażyny Podsiadły, mgr Alicji Marszałek oraz mgr Anny Wróbel (nauczycielek j. niemieckiego).

Film z okazji 25-lecia wymiany

Wspomnienie emerytowanego dyrektorora Gymnasium Waldstrasse z okazji 25-lecia wymiany młodzieży

25 Jahre Schüleraustausch zwischen dem Gymnasium Waldstraße und dem Liceum Siemianowice. Wer hätte 1991 gedacht, dass dieser Kontakt die Jubiläumszahl 25 erreichen würde? War doch das Interesse, speziell der Hattinger Schülerinnen und Schüler, eher gering. Aber durch das unaufhörliche Engagement von Herrn Rinke und den anderen betreuenden Lehrkräften entwickelte sich der Austausch zu einer festen Einrichtung.
Ich durfte selbst während eines Wochenendbesuchs in Siemianowice die herzliche und großzügige Gastfreundschaft der Familien Zegadlo und Herma erfahren. Den nachhaltigsten Eindruck dieser Reise hinterließ natürlich der Besuch des Konzentrationslagers Ausschwitz/Birkenau. Die Besichtigung Krakóws mit dem restaurierten mittelalterlichen Altstadtkern und der ehrwürdigen Universität und die Autofahrt in die herrliche Berglandschaft, etwa zwei Stunden von Siemianowice entfernt, vermittelten eine Zeugnis für die Schönheit der Region.
Dem Gymnasium Waldstraße und dem Liceum Siemianowice gratuliere ich zum 25jährigen Jubiläum der Schulpartnerschaft und wünsche, dass der Kontakt weiterhin Bestand hat, damit die Jugendlichen beider Länder dazu beitragen, dass es zu keiner Entfremdung zwischen Deutschland und Polen kommt.
Karl Heinz Rosendahl – ehemaliger Schuldirektor des Gymnasiums Waldstrasse

25 lat wymiany młodzieży pomiędzy Gymnasium Waldstrasse i II Liceum z Siemianowic Śląskich. Kto by pomyślał, że ta współpraca będzie tak długo trwać? Przecież na początku zainteresowanie uczniów z Hattingen nie było tak duże. Jednak dzięki aktywnemu zaangażowaniu Pana Rinke ( inicjator wymiany, emerytowany nauczyciel Gymnasium Waldstrasse) i pozostałych współpracyjących nauczycieli powstała solidna współpraca.
Sam doświadczyłem przyjaznego przyjęcia podczas tygodniowego pobytu w Siemianowicach Śląskich. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie Krakowa i jego cudownej Starówki, a także wycieczka, do jakże blisko położonych gór, które jeszcze wzmogły zachwyt pięknem regionu.
Gymnasium Waldstrasse i II Liceum Ogólnokształcącemu im. J. Matejki serdecznie gratulję tak długiej współpracy i życzę, aby ten kontakt trwał nadal, aby przyczyniał się do tego, by pomiędzy młodzieżą z Niemiec i Polski już nigdy nie było wyobcowania.

Hattingen

By Michielverbeek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21565749

Hattingen to miasto w Zagłębiu Rury, okręgu związkowym Nadrenia- Północna Westfalia
Obecnie liczy 57 tys. mieszkańców, powierzchnia miasta wynosi 72 km2 . Miejscowość leży nad rzeką Rurą (an der Ruhr) w otoczeniu przepięknych lasów i jezior. Starówka Hattingen uważana jest za jeden z piękniejszych przykładów architektury tzw. Muru pruskiego i pochodzi z połowy XVI i początków XVII wieku. Jednym z ciekawych obiektów sztuki współczesnej w mieście są rzeźby „Ludzie z żelaza” polskiego artysty Zbigniewa Frączkiewicza.

Gymnasium Waldstrasse

Gymnasium Waldstrasse to największa i najstarsza szkoła typu ogólnokształcącego akademickiego w miejscowości Hattingen. Szkoła cieszy się dużą renomą i przyciąga w swoje mury wielu uczniów z Hattingen oraz okolicznych miejscowości, jak nawet Bochum czy Essen.

Oficjalna strona szkoły: http://www.gy-waldstrasse.de/

Film promujący Hattingen

Skip to content