Wymiana młodzieży

wymianaHattingen, położonym niedaleko Duisburga w Północnej Nadrenii-Westfalii została nawiązana wiele lat temu. W jej ramach niemal rok w rok odbywa się wymiana młodzieży z obu szkół. Wszystko zaczeło się, gdy jedna z naszych ówczesnych uczennic, Gabrysia Jastrzębska, dowiedziała się, że szkoła niemiecka poszukuje szkoły w Polsce na prowadzenie wymiany młodzieży i zgłosiła się z tą sprawą do ówczesnego dyrektora szkoły Michała Zegadły. W 1990 roku pierwsze delegacja z Matejki pojechała do Hattingen i tak to się zaczęło.

Hattingen ma wiele wspólnego z Siemianowicami. Do niedawna jego mieszkańcy utrzymywali się głównie z górnictwa i hutnictwa. Dziś kopalń już tam nie ma od wielu lat, a niektóre zostały przekształcone w muzea.

Samo gimnazjum mieści się przy Waldstraβe, co w języku niemieckim znaczy tyle co „ulica Leśna”. Tymczasem właśnie przy ulicy Leśnej mieści się nasze liceum.

Wymianę z niemiecką szkołą ciepło wspomina wielu naszych uczniów i uważa Hattingen za naprawdę piękne miasteczko z wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Przyjeżdżającą do Polski młodzież niemiecka zwiedza m.in. Kraków i obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.wymiana1

W całej wymianie chodzi przede wszystkim o przełamywanie barier, wzajemnych uprzedzeń, stereotypów. Nierzadko podczas takich wyjazdów do nawiązywania przyjaźni. Zdarza się, że później młodzież wzajemnie zaprasza się na wakacje i koresponduje ze sobą.

Wymiana uczniów odbywa się co roku. Do roku 2012, uczestniczyło w niej  ponad  230 uczniów pod opieką: mgr Elżbiety Hermy, mgr Grażyny Podsiadły, mgr Alicji Marszałek oraz mgr Anny Wróbel (nauczycielek j. niemieckiego).